İNSAN BEYNINDEN BILGISAYAR üRETILDI

İsveçli bilim insanları, insan beyin dokusundan yapılmış dünyanın ‘ilk yaşayan bilgisayarı'nı üretti. Laboratuvar ortamında yetiştirilen 16 beyin hücresi kümesinden oluşan hücreler, birbirleri arasında bilgi iletişimi sağlıyor. Bilgisayarın dünyadaki enerji krizlerini çözebileceği öngörülüyor.

İsveçli bilim insanlarının ürettiği yaşayan bilgisayar, geleneksel bir bilgisayar çipine çok benzer şekilde çalışıyor. Yeni teknolojiyi özel kılan en önemli şey, daha az enerji kullanması. Çünkü yaşayan nöronlar, mevcut dijital işlemcilere oranla milyonlarca kat daha az enerji kullanıyor.

BİLGİSAYARLAR İNSAN BEYNİNDEN BİN KAT FAZLA ENERJİ HARCIYOR

Bilim insanları, beynimizin 10 ila 20 watt arasında enerji harcamasını gerektiren görevlerin, günümüz bilgisayarlarında 21 megavat enerji kullandığını ortaya çıkardı. Bu da insan beyninden bin kat daha fazla enerji harcadıklarını gösteriyor.

DOPAMİN İLE EĞİTİLİYOR

Yaklaşık 0,5 mm çapında ve 10 bin canlı nörondan oluşan mini beyinler, dopamin dozlarıyla eğitiliyor. Görevleri doğru bir şekilde yerine getirdiklerinde ödül olarak bir kimyasal akışı alıyorlar.

Bilim insanları, dopamin salınımını taklit etmek için ışığa maruz bırakarak belirli bölgelerini uyarıyor.

2024-06-11T09:35:21Z dg43tfdfdgfd