Püf Noktası

Trending:


Prof. Dr. Dinçer: Deniz balığı ile kültür balığı arasında sağlıklı beslenme açısından önemli bir fark yok

Prof. Dr. Dinçer: Deniz balığı ile kültür balığı arasında sağlıklı beslenme açısından önemli bir fark yok İZMİR, (DHA)-YAZ mevsimiyle birlikte balıkçılıkta av yasaklarının başlaması dolayısıyla kültür balıklarına olan talep arttı. Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekan Yardımcısı ve İşleme Teknolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. M. ...


Prof. Dr. Berkan Reşorlu Çocuklarda gece idrar kaçırma tedavisi

Gece altını ıslatma, 5 yaşını doldurmuş bir çocuğun geceleri idrar kaçırmasıdır ve enürezis nokturna olarak adlandırılmaktadır.


Böbrek yetmezliğini işaret eden 7 kritik belirti! Çoğu kişi hastalığının farkında bile değil... İdrarda kan, köpüklü idrar, ayakta ve ayak bileklerinde şişlik...

Böbrekte, sebebine bakılmaksızın 3 aydan daha fazla süren fonksiyon kaybı yaşanması kronik böbrek yetmezliği olarak tanımlanıyor. Türkiye’de her 20 yetişkinden 1’inin kronik böbrek hastası olduğu biliniyor. Prof. Dr. İhsan Ergün, ihmal edildiğinde böbrek kaybına kadar gidebilecek olan kronik böbrek yetmezliği hastalığı ve dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi. İşte detaylar...


Kahve sevenlerin deneyeceği bir tüyo daha çıktı; Bir fincana bir kaşık ekleyince botoks etkisi yapıyor

Kahve içerek cildinin güzelleştiğini düşünen bir sosyal medya kullanıcısı bir tüyo verdi. Öyle ki kahvenin içerisinde eklediği bir kaşıkla elde ettiği karışım genç kalmasını sağlıyor.


Yaz mevsiminde fazla kafein tüketimine dikkat: Sıvı kaybına sebep oluyor

Kafein tüketimi ile ilgili uyarılarda bulunan Çankırı İl Sağlık Müdürü Dr. Hüseyin Sarıkaya, yaz mevsiminde fazla tüketilen kafeinin sıvı kaybına sebep olarak birçok sağlık problemini tetikleyeceğini söyledi.


Ünlü profesörün hayatı bir günde değişti! Yıllardır üzerinde çalıştığı aşırı işlenmiş gıdaları bıraktı, sebeplerini ve sonuçlarını anlattı: 'Hiç çaba sarf etmeden kilo verdim'

Aşırı işlenmiş gıdalar son dönemde sık sık sağlığa olan zararlarıyla gündeme geliyor. Peki bu yiyecekler neden adeta bağımlılık yapıyor? Daha da önemlisi bunları yemeyi bıraktığımızda vücudumuzda neler yaşanıyor? Kariyerinin önemli bir kısmında bu yiyecekleri üreten şirketlerle çalışan ancak katıldığı bir podcast yayınından sonra aşırı işlenmiş gıdaları hayatından tamamen çıkaran uzman anlattı.


Düzce'de bitkin bulunan kukumav yavruları tedavilerinin ardından doğaya salındı

Düzce'de uçma denemeleri sırasında yuvalarına ulaşamadıkları değerlendirilen 4 kukumav yavrusu, Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Düzce Şube Müdürlüğündeki tedavi ve rehabilitasyon sürecinin ardından doğal yaşam ortamlarına bırakıldı.


Yavru kedi için uyku vakti

Yavru kedi için uyku vakti


Protez tırnakları anında çıkartıyor; Aseton malzemelerden sadece bir tanesi! Tırnaklara zarar vermeyen tüyo

Rengarenk tırnaklar estetik görünebilir. Ancak çıkartma sırasında zahmet çekilir. Protez tırnaklar çıkarılırken gerçek tırnakların tahriş olma ihtimali çoktur. Zahmetsiz bir şekilde tırnakları çıkarmanın bir tüyosu var.


Bağırsakları dip köşe temizliyor, tansiyon düşürücü! 120 saniyede hazır

Bağırsak temizliği denilince akla o iki besin geliyor. Maydanoz ve limon ikilisi vücudu mikroplardan arındırıyor. Karaciğerdeki toksin atılımını da sağlayan bu ikili bağırsaklara ilaç gibi geliyor.


Uzmanlar özellikle kronik hastalığı olanları uyardı: "Sıcaklar sıvı kaybına yol açabilir"

Yaz aylarında hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi sağlığı olumsuz etkiliyor. Uzmanlar özellikle kronik hastalığı olan kişileri uyardı. Sıcak havalarda ne yapmalıyız? Detayları Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Özlem Esen aktardı.


Güneşe maruz kalmak kırışıklığa neden olabilir

Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Yunus Özcan, güneş ışınlarına uzun süre maruz kalmanın cilt üzerindeki etkileri hakkında açıklamada bulundu.


Fenomen Güngen çifti operasyonunda yeni gelişme! Yan etkileri bilinen ilaçları zorla kullandırttılar

Fenomenlere yönelik yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan Neslim Güngen ve eşi İnanç Güngen operasyonuna dair yeni detaylar ortaya çıktı. Neslim Güngen ifadesinde, “Bütün iş ve işlemlerimiz şeffaftır” derken çalışanlarının ise kullanılan kozmetik ürünler ile ilaçların ölümle sonuçlanacak yan etkileri olduğunu bildiği halde zorla kullandırttığını söylediği öğrenildi.


Uzmanından çarpıcı 'Kan sulandırıcı' açıklaması: "Saç ekimi masasından kalp krizleri geliyor"

Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Erdal Belen, kan sulandırıcıların gereksiz kullanımının hayatı tehdit edebileceğini belirtti. Özellikle saç ekimi masasından kalp krizleri vakalarının arttığını söyleyen Belen, kan sulandırıcıların doktor kontrolü olmadan kullanılmaması gerektiğini vurguladı. Ayrıca, kan sulandırıcıların yanlış kullanımının beyin kanamaları gibi ciddi sonuçlara yol açabileceğini ifade etti.


Kalp krizi vakalarının sebebi KOVİD-19 OLABİLİR!

Son zamanlarda yaşanan genç yaşta ölümlerin nedeninin Kovid-19'un bıraktığı hasardan kaynaklı olabileceğini belirten Göğüs Hastalıkları Uzm. Prof. Dr. Şevket Özkaya, "Son günlerde genç yaşta ölümlerin ciddi sayıda arttığını görüyoruz. Özellikle ağır spor sonrası örneğin halı sahada kalp krizi geçiren, uzun yolculuk sonrası damar tıkanıklığı olan çok sayıda genç hastamızı genç yaşta kaybetmekteyiz. Özellikle pandemiden sonra bu genç yaşta...


Kalp hastalıkları ve inmeyi tetikliyor, diyabeti kötüleştiriyor! Akciğerleri bile etkilediği açıklandı! Çürük diş, ağızda bulunan bakteriler...

Ağız ve diş sağlığı, yalnızca estetik bir mesele olmaktan öte, genel sağlık için hayati bir öneme sahiptir. Pek çok kişi ağız sağlığını ihmal etse de, diş ve diş eti hastalıklarının ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceğin unutulmaması gerektiğinin altını çizen Ağız ve Diş Hastalıkları Uzmanı Dt. Aydın Salimoğlu, ağız sağlığının önemi ve bu konuda alınabilecek önlemler hakkında bilgilendirme yaptı.


"Çölyak hastalığının tek tedavi yöntemi glütensiz diyet"

Çölyak hastalığında bilinen tek tedavi yönteminin glütensiz diyet uygulaması olduğunu belirten Diyetisyen Tuba Yıldırım, "Diyete alternatif tedavi henüz bulunamamıştır. Glütensiz diyette yiyecekleri hazırlama ve saklama aşamasında kullanılan malzemelerin glüten içeren besinler ile bulaşa girmemesine dikkat edilmelidir" dedi.


MEAH’ta ilk Hemodiyaliz Sertifikalı eğitim programı gerçekleştirildi

Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nefroloji Kliniği bünyesinde düzenlenen ve Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanan "Hekimler İçin Hemodiyaliz Sertifikalı Eğitim Programı Uygulama Merkezi" olarak Şubat-Temmuz ayları arasında gerçekleştirilen 1’inci dönem eğitim programı sona erdi.


Yıllardır astım bronşit denilen çocuğun akciğerinde yumak çıktı

Yıllardır aşırı yorulma ve nefes darlığı sebebiyle gittiği hastane ve doktorlarda astım bronşit denilerek tedavi edilmeye çalışılan 9 yaşındaki çocuğun akciğerlerinde nadir hastalık olan pulmoner AVM (akciğerde damar yumağı) saptandı. Parmaklarında morluk oluşan ve durumu kötüleşen çocuğu, Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi doktorları tedavi etti.


Sinop’ta tedavisi tamamlanan martılar doğaya salındı

Sinop'ta yaralı ve bitkin halde bulunan martılar tedavilerinin ardından doğaya salındı.


Az doğurup uzun yaşıyoruz!

Türkiye'de erkekler için doğuşta beklenen yaşam süresi 74,8 yıl, kadınlar için ise 80,3 yıl olarak belirlendi. Dünya ortalaması erkekler için 70,8 yıl, kadınlar için 76 yıl. Doğurganlık hızımız 1,51 ile çocuk nüfusumuz da yüzde 26 ile dünya ortalamasının altında.


Bazı illerde sağanak yaşamı olumsuz etkiledi

Yurdun çeşitli bölgelerinde etkili olan sağanak ve dolu hayatı olumsuz etkiledi.


Prof. Dr. Osman Müftüoğlu açıkladı: İnsülin direncini kıran egzersiz planı

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, insülin direnci ile mücadelede bir numaralı ilacın “beslenme değişikliği/diyet” değil, “düzenli fiziksel aktivite ve egzersiz” olduğunu açıklayarak tavsiyelerde bulundu.


Akkuyu’da işçiler yemekten zehirlendi

Sık sık salgın hastalık ve zehirlenme haberleriyle gündeme gelen Akkuyu Nükleer Santrali'nde işçilerin yemekten zehirlendiği belirtildi. Evrensel’in Akkuyu çalışanlarından edindiği bilgiye göre öğlen verilen et yemeğinden şüphelenen işçiler, gece saatlerinde rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı. Silifke Devlet Hastanesinde bulunan çok sayıda işçi k...


13 Temmuz Dünya Patates Kızartması günü! Dünya Patates Kızartması Günü nedir, ne zaman kutlanmaya başlandı, nasıl ortaya çıktı?

13 Temmuz Dünya Patates Kızartması Günü. Her yıl dünyada 13 Temmuz 'Patates Kızartması Günü' olarak kutlanır. Patates, evrensel olarak sevilen bir sebzedir. Erişilmesi ve pişirilmesi kolaydır


Uzmanı, çağın sorunu olan unutkanlık ve dikkat dağınıklığı konusunda uyardı

Memorial Dicle Hastanesinde Klinik Psikolog Olcay Geçgel, çağın yaygın hastalığı olan unutkanlık ve dikkat dağınıklıklarının her yaştaki bireylerde görülebileceğini söyledi.


Şap hastalığı tespit edilen İdil’de sağlık taraması yapıldı

Şap hastalığı tespit edilen İdil’de sağlık taraması yapıldı Sekvan KÜDEN/İDİL (Şırnak),(DHA)-ŞIRNAK’ta, şap hastalığının tespit edilmesi üzerine hayvan giriş ve çıkışlarının 2 ay yasaklandığı İdil ilçesinde, kapsamlı sağlık taraması yapıldı.İdil ilçesine bağlı Yüksekköy köyünde şap hastalığı tespit edilmesi üzerine, ilçede hayvan hareketleri 9 Eylü...


Diş ve diş eti hastalıkları ciddi sağlık sorunlarına yol açıyor

Ağız ve diş sağlığı, yalnızca estetik bir mesele olmaktan öte, genel sağlık için hayati bir öneme sahiptir. Pek çok kişi ağız sağlığını ihmal etse de, diş ve diş eti hastalıklarının ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceğin unutulmaması gerektiğinin altını çizen Ağız ve Diş Hastalıkları Uzmanı Dt. Aydın Salimoğlu, ağız sağlığının önemi ve bu konuda alınabilecek önlemler hakkında bilgilendirme yaptı.


Doğru tedavi ile 2. kez anne oldu

Kayseri'de gittiği sağlık merkezlerinde yumurta sayısındaki azalmadan dolayı ikinci çocuğunun doğal yolla olmasının çok zor olduğu ve tüp bebek tedavisine yönelmesi söylenen kadın, Kayseri Şehir Hastanesi'nde gördüğü doğru tedavi sonucunda doğal yolla 2. çocuğuna gebe kaldı.


Yüz binde 5 kişide görülen hastalık başına geldi: Kanser sanıldı, kemoterapinin kıyısından döndü

İstanbul’da yaşayan Şükran Ayalp, midesinde dolgunluk, ani kilo kaybı, iştahsızlık gibi şikayetlerle hastaneye gitti. İlk tetkiklere bakıldığında pankreas kanseri gibi görülen hastalığın aslında yüz binde 5 kişide görülen “Otoimmün pankreatit” olduğu anlaşıldı. Her kitlenin kanser olmadığının altını çizen Prof. Dr. Özdil, “Teşhisi ancak ameliyat sırasında konulabilen birçok vaka var” dedi.


Doğum sonrası depresyonunu önleyen 11 öneri

Uzman Klinik Psikolog Enise Öziç, “Doğum sonrası süreçte hormonlardaki hızlı düşüş annede kimyasal değişikliklere neden olur. Bu kimyasal değişikliklere ek olarak bebek sahibi olmak ile ilişkili soysal ve psikolojik değişiklikler anneyi olumsuz etkileyebilmektedir. Dolayısıyla bu belirtileri kişi uzun süre yaşadığını düşünüyorsa psikolog veya psikiyatrist tarafından uzman desteği almaya çalışmalıdır” dedi.


Selin Irmak KAÇMAZ Şifa diye tüketiyoruz ama... Pekmez kansere mi sebep oluyor?

Çok uzun yıllardır insanlar pekmezleri uzun uzun kaynatarak hazırlıyor. Son dönemlerde soğuk sıkım alternatifler çoğalsa da geleneksel yöntemlerde hazırlanan pekmezler hala devam ediyor. Peki saatlerce yüksek ısıda kaynatılan pekmezler başta olmak üzere konserve ürünler sağlıklı mı? Yeni araştırmalar özellikle uzun saatler kaynatılarak hazırlanan pekmezlerin kansere davetiye çıkardığını ortaya koyuyor.


95 gün ve 6 ameliyattan sonra yeniden yemeğe başladı

DENİZLİ(İHA) – Denizli'de yemek yemekte zorluk çektiğini için hastaneye gittiğinde boğazında tümör olduğunu öğrenen hasta, kısa sürede gerçekleştirilen 6 zorlu ameliyatın ardından 95 gün sonra yeniden yemek yemenin tadını çıkardı.


Sağlıklı olmak için alınan multivitaminler kanser riskini arttırıyor

Gıda takviyelerine olan ilginin arttığını ve bu durumun bazı tehlikeleri beraberinde getirdiğini belirten Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Özlem Esen, bu durumun bazı tehlikeleri beraberinde getirdiğini belirtti. Esen, doktor tavsiyesi almadan kullanılan takviyelerin doz ayarlamalarının yapılamadığını altını çizdi ve multivitaminler konusuna da dikkat çekerek “Multivitamin alan özellikle erkeklerde prostat ve akciğer kanseri gibi bazı kanserlerin...


Kardiyoloji uzmanından hastaların kullandıkları ilaçların dozuna "yaz ayarı" uyarısı

Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Fetullah Kayan, "Kalp yetmezliği hastaların kullanmış oldukları diüretik dediğimiz idrar çıkışını arttıran ilaçlar özellikle sıcakların artmasıyla beraber bu hastalarda terlemenin fazla olması ciddi sıvı kayıplarına neden olabilmektedir. Özellikle kalp yetmezliği hastalarının da bu ilaçların dozunu azaltmaları tercih edilmektedir. Özellikle diüretik ilaçların ya da...


En küçüğü daha sadece 6 aylıktı… 5 çocuğunu küvette boğarak öldüren ‘cani’ anne özgürlüğüne kavuşmayı reddediyor!

Yaşadığı doğum sonrası depresyon sonucunda en büyüğü 7 yaşında en küçüğü ise sadece 6 aylık olan 5 çocuğunu öldüren ve yıllar boyunca ‘cani’ anne ya da ‘katil’ anne olarak anılan kadın, bu korkunç cinayetlerin üzerinden uzun yıllar geçmiş olmasına rağmen hâlâ konuşulmaya devam ediyor…


Ağlayarak helallik isteyen Tatlıses 2,5 saatlik ameliyattan çıktı! İşte son durumu

Dün akşam sağlık durumundan bahsederek sevenlerinden helallik isteyen İbrahim Tatlıses, 2, saat süren kalp kapakçığı ameliyatı oldu. Sağlık durumu iyi olan Tatlıses, tedbir amaçlı yoğun bakımda tutuluyor.


Premenopoz: Belki hazır değiliz ama olabiliriz…

Türkiye’de menopoza girme yaşı 47-49 aralığında. Bu durumda 1980’de doğan bir Y Kuşağı kadını bugünlerde menopoz öncesi semptomlarla yavaş yavaş tanışıyor. Premenopoz diye bilinen bu dönem aslında menopozdan 5-6 yıl önce başlıyor. Bazen belirti bile vermiyor ama uzmanlara göre bu süreci iyi yönetmek gerekiyor.


Horlama, burun ve kulak problemleri Anadolu Hastanesinde tedavi edilmeye başlandı

Kastamonu'da, horlama, burun ve kulak tedavilerinin Özel Kastamonu Anadolu Hastanesi'nde yapılabileceğini söyleyen Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Mehmet Memiş, rinoplasti ameliyatlarını da yaptıklarını kaydetti.


Araştırma: Kadınların ağrı eşiği erkeklerden daha mı yüksek?

Birçok çalışma, kadınların erkeklerden daha yüksek ağrı duyarlılığına ve daha düşük ağrı eşiğine sahip olduğunu bildiriyor.


Aritmilerin azalması için önlem alınmalı

Çakmak Erdem Hastahanesi Uzm. Dr. Ela Kavlak, son zamanlarda önemli bir artış gözlemlenen kalp ritim bozuklukları olarak bilinen aritmilerde


Majör depresyon belirtileri, sosyal ve mesleki alanlarda sorunlara neden oluyor

Psikiyatri Uzmanı Dr. Hilal Dost, majör depresif bozukluk olarak da bilinen majör depresyonun, sosyal ve mesleki alanlarda sorunlara neden olduğunu belirterek, tedavi edilmesi gerektiğini söyledi.


Hem gece hem gündüz ilaçlama yapılıyor

Düzce Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü, oluşturulan özel ekiplerle gündüz ayrı gece ayrı ilaçlama gerçekleştirerek Amerikan Beyaz Kelebeği ve haşerelerle mücadelesini sürdürüyor.


Çalışanların üçte biri “e-posta stresi” yaşıyor

Araştırmalara göre; bir ofis çalışanı, her gün ortalama 4 saatini e-postalarını okumak ve yanıtlamak için harcıyor. Gelen Kutusu'nda biriken onlarca okunmamış e-posta ve bu e-postalar yoluyla gelen yeni işler, çalışanlar için büyük bir stres ve anksiyete kaynağı olabiliyor. Uzm. Klinik Psikolog İlayda Kutevu, iş hayatında e-posta stresi ile başa çıkmak için önerilerde bulundu.


Uzm. Dr. Özak: “Menopoz dönemine bilinçlenerek girin”

Jinekolog Elifnur Özak, menopoz sürecinde kadınları erken ve geç dönemde bekleyen sağlık sorunları konusunda uyardı. Kadınların bu yeni döneme bilgili ve bilinçli girmesinin önemine dikkat çeken Uzm. Dr. Özak, “Menopoz döneminde görülen sorunları azaltmak için yapılabilecek şeyler var. Örneğin her gün 30 dakika tempolu yürüyüş yapmak metabolizmayı hızlandırır, hem sıcak basmalarına hem kilo alımına karşı yardımcı olur” dedi.


Yaz geldi, iştahlar kesildi

Sıcakların bastırması hepimizin sağlığını farklı şekillerde etkileyebiliyor. Çocuklarda da bazen iştah kesilmesi görülebiliyor. Gizem ve Gülay bu hafta, yazın sıcak havalarda çocuklara yemek yedirebilmenin yollarını konuştular.


Otizm Aile Danışma Merkezi’nde duyu bütünleme terapisi hizmeti veriliyor

Otizm Aile Danışma Merkezi’nde duyu bütünleme terapisi hizmeti veriliyor MERSİN, (DHA)-MERSİN’de Büyükşehir Belediyesi’nin Otizm Aile Danışma Merkezi’nin hizmetlerinden ‘Duyu Bütünleme Terapisi’ ailelerden yoğun talep görüyor. Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi bünyesinde hizmet veren Otizm Aile Danışma Merkezi’nde ‘Duyu Bütünleme Terapisi...


Kurubaklagiller kalp sağlığını korumada etkili oluyor

En çok protein içeren bitkisel besin grubunda yer alan kurubaklagillerin düzenli tüketimi öneriliyor. Prof. Dr. Emel Alphan, et yerine baklagil-tahıl-sebze-yoğurt karışımı diyetle beslenenlerde koroner kalp hastalıklarının görülme oranının azalacağına dikkat çekti. Baklagillerde damar sertliğine dolayısıyla koroner kalp hastalığına neden olan faktörlerin başında yer alan kolesterol ve doymuş yağ bulunmadığını, baklagillerin özellikle...


Meslektaşlarından kanser tedavisi gören arkadaşlarına duygulandıran sürpriz

Uzun yıllar polislik görevini sürdüren ve Kocaeli'de kolon kanseri tedavisi gören Zafer Dursun'u mesai arkadaşları hastanede yalnız bırakmadı. Ellerinde pasta ile hastaneye gelen ekip, Dursun'u selamlayarak kısa sürede iyileşmesi için güzel dileklerde bulundu. https://haberglobal.com.tr/gundem/meslektaslarindan-kanser-tedavisi-goren-arkadaslarina-duygulandiran-surpriz-360490


Prof. Dr. Ömer Faruk Karataş Erkeklerde sık görülen bu üç ürolojik probleme dikkat!

Erkeklerde sıkça karşılaşılan ürolojik problemler arasında Peyronie hastalığı, prostatit ve sertleşme sorunu (erektil disfonksiyon) önemli bir yer tutar.