Yaşam

Trending:


Kedilerin stresini kliniğine aldığı piyanoyla azaltıyor

Klasik müziğin, kedilerin tedavi sürecini hızlandırdığını düşünen veteriner hekim Tarkan Özçetin, can dostlarına piyanoyla terapi hizmeti veriyor.


Kronik depresif insanların 5 özelliği! Onlar melankoliden besleniyorlar

Depresyonu ve mutsuzluğu bir hayat şekli olarak alan insanlar var. Peki sürekli depresif takılan insanların 5 tipik özelliği ne? İşte yanıtı...


Karaciğeri koruyan süper besinler! Dr. Fevzi Özgönül anlattı

Karaciğer, yokluğunda veya işlev yitiminde diyalizle kısa bir süre fonksiyonları devam ettirilebilir. Fakat karaciğer fonksiyonunun uzun süreli yokluğunda, telafi edebilmenin hiçbir yolu yoktur. Dr. Fevzi Özgönül, ''En büyük organlardan biri olan karaciğerin, besinlerle birlikte alınan vitamin ve minerallerin emilmesi, vücuttaki zararlı maddelerin temizlenmesi gibi hayati görevleri bulunmaktadır '' dedi. Peki karaciğeri koruyan besinler var mı?


100 yaşını geçen insanlar incelendi; işte ömrü uzatan yiyecekler

Ödüllü gazeteci Buettner'ın 20 yıllık araştırmasından ortaya çıkan sonuçlara göre Kosta Rika kahvaltısı, uzun yaşamın anahtarı olabilir.


GETAT ünitesi merkeze dönüştü

Batman Eğitim Araştırma Merkezinde faaliyet gösteren Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp (GETAT) ünitesi, Dünya Sağlık Örgütünün tanımına uygun olarak bedensel, zihinsel ve ruhsal hastalıkların önlenmesi, tanısı, iyileştirilmesi ve tedavisinde kullanılan geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamalarını kapsayan bir merkeze dönüştü.


Soğuk hava ve sis etkili oluyor

Pek çok ilde soğuk hava ve sis etkili oluyor.


Spina Bifida: Nedir Ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

spina bifida, bebekte omurga ve omurilik tamamen gelişmediğinde ortaya çıkan bir doğum kusurudur. semptomlar, kusur yerinde saç tutamı, gamze veya doğum lekesi gibi olabilir. nedeni tam olarak bilinmemektedir, ancak genetik, beslenme ve çevresel faktörler rol oynayabilir. prenatal tarama, durumu gebelik sırasında tespit etmeye yardımcı olabilir. tedavi, belirtileri yönetmeye, nörolojik hasarı önlemeye veya azaltmaya ve enfeksiyon riskini...


Çocuklarda çarpıntı aniden başlayıp sonlanıyorsa sebebi bu olabilir!

Yetişkin sorunu olduğunu zannedilen çarpıntının çocukluk döneminde de karşılaşılan bir problem olduğunu ifade eden Çocuk Sağlığı Hastalıkları, Çocuk Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Özge Pamukçu Akay, “Tüm çocukluk döneminde görülmekle birlikte çocukların daha bilinçli olduğu beş yaş sonrası ve sınav stresiyle beraber okul çağı çocuklarında bu duruma daha sık rastlanıyor. Çocuklarda çarpıntı aniden başlayıp aniden sonlanıyorsa, beraberinde bulantı...


Yumurta dondurma işlemi nedir?

Doç.Dr. Nicel Taşdemir, 35 yaşından sonra kadınların doğurganlığının azaldığını, buna karşılık yumurtalarını dondurup ileride tüp bebek yöntemini deneyebileceklerini söyledi. Yumurta dondurma işleminde zamanlamanın önemini vurgulayan Doç. Dr. Taşdemir, bu yöntemi düşünen kadınların adet görseler dahi yumurta rezervlerinin durumunu öğrenmek için jinekoloğa görünmelerini tavsiye etti.


40’ı çıkmamış bebeklerde sinsi tehlike

Kusma şikayeti ile getirilen 25 günlük Deniz bebek yapılan tetkikler sonucu İnfantil Hipertrofik Pilor Stenozu (Mide çıkışında darlık) olduğu ortaya çıktı. Çocuk Cerrahisi Op. Dr. Murat Kılıç’ın yaptığı başarılı operasyonla sağlığına kavuşan Deniz bebek şimdi daha rahat yemek yiyor.


Fenomenlerin kozmetik ürünleri sağlık sorunlarını artırdı!

Fenomenlerin kozmetik ürünleri sağlık sorunlarını artırdı! Türkiyede birçok insan sosyal medyada ünlü olduktan sonra ya kendi kozmetik şirketini açıp satış yapıyor ya da kozmetik ürünlerinin tanıtımını yapıyor. Dermatoloji Uzmanı Dr. Asiye Yıldız, son dönemde kozmetik ürünü kullanımına bağlı artan sağlık sorunlarına dikkat çekerek önemli uyarılarda...


“Gripte işi baştan sıkı tutmak gerekir”

Havaların değişmeye başlamasıyla grip vakaları da artıyor. Uzmanlar özellikle bazı risk gruplarında ağır seyredebilecek grip hastalığında işi baştan sıkı tutmak gerektiğini söylüyor.


Ayak bileği burkulmalarını hafife almayın

Halk arasında ‘ayak bileği yer yaptı’ denilen sık ayak burkulmalarının ciddiye alınması gerektiğini belirten Doç. Dr. Bilgehan Çatal “Acil servislere onlarca hasta ayak bileği burkulması şikâyetiyle geliyor. Ayak bileği burkulmaları iyi tedavi edilmezse, kalıcı hasarlar meydana gelebiliyor. Özellikle hastalar engebeli yüzeyde yürümekte zorlanır ve neredeyse her hafta olacak şeklide sık ayak bileği burkulması yaşayabilirler. Ayak bileği...


Araştırma: Eşlerden birinde hipertansiyon olması, diğerinde de görülme ihtimalini artırıyor

Bir araştırma, orta yaş ve üstü çiftlerden birinde hipertansiyon olmasının diğerinde de hastalığın görülme ihtimalini artırdığını ortaya koydu.


5 ayda 22 kilo vermişti: Ata Demirer zayıflama sırrını açıkladı

Ata Demirer, verdiği kiloların sırrını açıkladı. Gluteni kesen ünlü komedyen her gün 45 dakika da yürüyüş yaptı.


Prof. Dr. Berkan Reşorlu Üretra darlığı ile ilgili merak edilenler

Üretra (dış idrar kanalı), hem erkeklerde hem de kadınlarda mesanede depolanan idrarın dışarı atılmasını sağlayan ince tüp şeklindeki organdır. Bu kanalın aynı zamanda erkeklerde boşalmada da önemli rolü vardır.


En yaygın nedeni şeker hastalığı! El ve ayaklarda uyuşma ile kendini belli ediyor... Bu hastalığa dikkat

İnsan vücudunu bir ağ gibi saran sinir sistemi diyabet, kanser ve romatizma gibi hastalıkların etkisiyle hasar görebiliyor. Polinöropatiye bağlı olarak ortaya çıkan sinir sistemindeki bozulma, vücudun en uç noktalarındaki el ve ayaklarda uyuşmayla kendini belli ediyor. Polinöropati sonucunda ortaya çıkan hastalığın tedavi edilebilmesi için altta yatan rahatsızlığın belirlenmesi önem taşıyor. Prof. Dr. Nergiz Hüseyinoğlu, polinöropati ve tedavi...


Mardin’de 80 yaş ve üzeri yaşlılara yerinde hizmet

Mardin'de Sağlık Bakanlığı’nca 80 yaş ve üzeri yaşlıların aktif, üretken ve sağlıklı yaşam sürmelerini desteklemek amacıyla hayata geçirilen Sağlıklı Yaş Alma Merkezi (YAŞAM) hizmete girdi.


DEÜ ağız ve diş sağlığı merkezine Sağlık Bakanlığından tam puan

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Ağız ve Diş Sağlığı Uygulama ve Araştırma Merkezi (ADSUAM), Sağlık Bakanlığı Sağlıkta Kalite Değerlendirmesinden 97.30 puan alarak hizmet kalitesini tescillemiş oldu. DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, “Devletimizden aldığımız güçle halkımıza daima en iyi hizmeti sunmak için çalışıyoruz. Elde edilen bu başarı, kalitemizin görünürlüğü açısından büyük önem taşımaktadır” dedi.


Fibromiyalji kadınlarda 10 kat daha fazla görülüyor

Eskişehir Fizyomer Terapia Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Tıp Merkezi, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Beyhan Yenerkol, fibromiyalji (Yumuşak Doku Romatizması) hakkında bilgilendirdi.


Uzun dönem takip gerektiren hastalıklarla mücadelede yapay zekâ destekli erken teşhis

Kalp yetersizliği, diyabet, kanser, Alzheimer gibi uzun dönem takip gerektiren hastalıkların takibinde yapay zekâ destekli yenilikçi çözümler sunan CorPal girişimi, Türkiye’de ilk defa ses, adım ve hareket analizi ile hastalıkların kötüleşmesini erken dönemde tespit eden bir uygulama geliştirdi. Geliştirdiği çözümlerle CorPal, hastaların yaşam kalitelerini arttırmayı ve hastaneye yatışlarını azaltmayı hedefliyor.


Gezegen ve insan sağlığı için dönüşüm zamanı

Gezegen ve insan sağlığı için dönüşüm zamanı Dünya iklim krizi ve gıda krizinin yıpratıcı etkileriyle yüzleşiyor. "Geleceğin 10 milyarlık nüfusunu gezegeni ve insan sağlığını koruyarak besleyebilecek miyiz?" sorusu ise cevaplanması gereken en önemli soru olarak karşımıza çıkıyor. Bu kritik soruya yanıt arayan Bilim Kuruluşu EAT Lancete göre gıda, d...


Robotik Cerrahi ile kadın kanserlerine geçit yok

Kadın kanserlerinde başarı ile kullanılan Robotik Cerrahisi hakkında bilgi veren Doç. Dr. Sema Karakaş, “Robotik ameliyatlarda kullanılan yeşil boya ve özel görüntüleme sistemi ile kanserin izi sürülüyor. Bununla küçük tümör hücresi bile yakalanabiliyor. Robotik cerrahi ile kadın kanseri ameliyatları konforlu. Robotik cerrahi ile ertesi günü taburcu olan hastalar var. Hem ameliyatta , hem ameliyat sonrası komplikasyon az. Hastaların hastanede...


Solunum yollarını tertemiz yapan zerdeçallı karışım! İç organları tertemiz yapıyor, balgam söktürüyor

Zerdeçal mikrop öldürücü ve iltihap giderici bir baharat. Burun akıntısı, öksürük ve soğuk algınlığına iyi gelen 3 farklı karışımı kaleme aldık...


Pnömoni virüsü nedir, belirtileri neler? Pnömoni virüsü hangi ülkelerde var?

Pnömoni virüsü belirtiler neler olduğu merak edilirken pnömoni virüsü nedir ve hangi ülkelerde görülüyor gündeme geliyor. Çin'i etkisi altına alan gizemli virüs, iki ülkedeki yetkililerin tespit edildiğini doğrulamasının ardından artık Avrupa'yı da vurdu. Peki, Pnömoni virüsü nedir, belirtileri neler? Pnömoni virüsü hangi ülkelerde var?


Bu çay sabah içildiğinde kan şekerini ve tansiyonu dengeliyor! Lif, quercetin ve protein içeriyor

Karabuğday çayı Japonların sağlıklı olmak için sıklıkla tercih ettikleri bir içecek. Peki buğday çayı nasıl yapılır? Buğday çayının şeker, tansiyon ve kalp rahatsızlıklarına etkileri neler?


Gıda kaybına neden olan küf kaynaklı toksinler daha hızlı tespit edilebilecek

Kimya mühendisi Selçuk Uğurlu, geliştirme aşamasında oldukları cihazla, gıdalarda küf kaynaklı toksin analizlerinin kısa sürede gerçekleştirileceğini ve bu sayede toksinlerden kaynaklanan gıda kaybının önlenebileceğini söyledi.


Depresyon mu hipotiroidi mi? Hipotiroidinin 10 işareti

Depresyon her geçen gün biraz daha yaygınlaşan ve daha çok insanımızın canını yakan sinsi, önemli bir sağlık problemi. Hayatın tadını, tuzunu kaçıran, ruh kadar bedeni de yoran, baş ağrıtan, uykusuz ve keyifsiz bırakan, can sıkıcı ve mühim bir sorun. En az depresyon kadar son zamanlarda sıklığı artan, gizli, sinsi ve yavaş gelişen belirtileriyle depresyonla da karıştırılan önemli bir diğer sağlık problemi ise “hipotiroidi”. Prof. Dr. Osman...


Sık Değişen Hava Sıcaklıkları İnsan Psikolojisini Etkiliyor

Özel Ümit Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Dr. Sıdıka Oksay, sık değişen hava sıcaklıklarının insan psikolojisi üzerindeki etkilerini açıkladı. Sıcak havaların öfke artışına, kapalı ve yağışlı havaların ise hüzünlü ruh haline yol açabileceğini belirten Dr. Oksay, hava değişimlerinin adaptasyonu zorlaştırdığını ve güneşli günlerin depresyona girmeyi engellediğini söyledi.


Mizofoni hastalığı nedir?

Bir takım seslere karşı nefret, iğrenti, öfke ya da korku hissediyorsanız dikkat! Mizofoni, son yıllarda yaygın olarak görülmekte olup kişinin horlama, öksürme, ağız şapırdatma, sakız çiğneme gibi seslere karşı rahatsızlık duyarak nefret, öfke gibi duyguları yoğun şekilde hissetmesi olarak adlandırılabilir. Bu seslere maruz kalan bireylerin hissettiği rahatsızlık duygusu diğer bireylere göre çok daha fazladır. Bu kişiler, duvar saatinin sesinden...


Araştırmalar ortaya çıkardı... Artık kan testiyle tespit edilebilecek

ABD'deki Stanford Üniversitesinden araştırmacılar, kan testiyle 11 organ ve dokudaki proteinleri inceleyerek hızlı yaşlanıp yaşlanmadıklarının tespit edilebileceğini ortaya koydu.


Kalp dostu ot çarpıntıları engelliyor! Gece uyumadan önce bir bardak...

Altınbaşak otu kalbi koruyor. Kalp çarpıntılarını ve hastalıklarını engelleyen altınbaşak neden önemli? İşte detaylar...


Ozon tedavisi nedir, nasıl uygulanır?

Ozon terapi ve damar içinden uygulanan glutatyon tedavisinin faydalarından bahseden İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Belgin Küçükkaya, “Güçlü bir antioksidan olan glutatyon, damar yolu ile vücuda verildiğinde serbest radikaller ile hızlı bir şekilde savaşmaya başlayarak vücut hücrelerini korur. Stres, yoğun çalışma temposu, zihinsel ve bedensel yorgunluk durumlarında ise Ozon (O3) tedavisi çok iyi yanıt verir. Profesyonel sporcular özellikle bu...


Glomus Tümörü Korkulacak Bir Hastalık Değil

Lokman Hekim Van Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Halil Başel, glomus tümörü hastalığının genetik olarak karşılaşılabilen bir hastalık olduğunu belirterek, hastaların tedavi sürecinde beklememeleri ve biyopsi yapmamaları gerektiğini söyledi.


Ülkemizde 9 milyon kişi tip 2 diyabet hastası... Risk grubundaysanız, dikkat! Tip 2 diyabeti önlemek için 6 etkili öneri

Son yıllarda modern yaşamla beraber fiziksel aktivitenin azalması ve sağlıksız beslenme nedeniyle tüm dünyada hızla yaygınlaşan tip 2 diyabet önemli bir halk sağlığı sorunu haline geldi. Dünya Diyabet Federasyonu’nun verilerine göre; dünyada 537 milyon, ülkemizde de 9 milyon diyabet hastası bulunuyor. Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Rüştü Serter, tip 2 diyabeti önlemek için almanız gereken önlemleri anlattı; önemli...


Ruh sağlığınıza iyi gelecek 10 tavsiye

Her insan gündelik yaşamda çeşitli problemlerle karşı karşıya kalıyor. Bu problemlere daha dirençli bir şekilde göğüs gerebilmek için sağlıklı bir yaşam hedeflenerek hem bedensel hem ruhsal sağlığın bütünsel olarak korunması gerektiğini belirten Uzman Psikolog Ezgi Dokuzlu, “Ruh sağlığımızdaki olumsuzlukları ihmal ettiğimizde, geri plana itip bastırdığımızda; zaman içinde daha zorlu, daha büyük bir psikolojik sorunla karşılaşma ihtimalimiz de...


Robotik cerrahiyle hastaların hastanede yatış süresi azalıyor

Doç. Dr. Karakaş, robotik cerrahiyle kadın kanserleri ameliyatlarının konforlu geçtiğini belirterek, "Hem ameliyatta hem ameliyat sonrası komplikasyon az oluyor. Hastaların hastanede yatışı da kısa sürüyor." dedi.


Fit manken Ebru Şallı'nın en sık yaptığı 3 tatlı! Şeker ve un yok

Ebru Şallı tatlı krizi geldiğinde hangi tarifleri deniyor? Sağlıklı yaşamıyla tanınan Ebru Şallı'nın favori tatlılarını derledik. İşte detaylar...


Bu yastık 6 saatlik uykuyla 8 saatlik dinlenme hissi veriyor

Uşak’ta özel bir mikro elyaftan uyku kalitesini artıran yastık üretimi yapıldı. Özel yastığın 6 saatlik uykuyla 8 saatlik dinlenme hissi verdiği belirtildi.


Karaciğeri pür pak yapan çay tarifi! Toksin ve zehir kalmıyor

Karaciğer temizliği çok önemli. Besinlerin toksinleri genelde karaciğerde birikir. Peki karaciğer temizleyici çay nasıl yapılır?


Otizm tedavisi için umut verici gelişme

Çinli bilim insanları, fareler üzerinde yaptıkları çalışmada otizmin tedavisine ilişkin büyük bir adım attı.


Dipçik gibi hafıza için denenmiş besinler! Balık ve bu besinler beyni canlandırıyor

Hafızanın güçlenmesi için sağlıklı beslenmek gerekiyor. Doğal yağlı besinler beyni güçlendiriyor. Peki araştırmalar hangi besinlerin beyin gücünü arttırdığını söylüyor? İşte detaylar...


“Ozon tedavisi ile fiziksel dayanıklılığı artırmak mümkün”

Ozon terapi ve damar içinden uygulanan glutatyon tedavisinin faydalarından bahseden İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Belgin Küçükkaya, “Güçlü bir antioksidan olan glutatyon, damar yolu ile vücuda verildiğinde serbest radikaller ile hızlı bir şekilde savaşmaya başlayarak vücut hücrelerini korur. Stres, yoğun çalışma temposu, zihinsel ve bedensel yorgunluk durumlarında ise Ozon (O3) tedavisi çok iyi yanıt verir. Profesyonel sporcular özellikle bu...


Kan testiyle öğrenilebilir! Organlarınız hızlı mı yavaş mı yaşlanıyor?

Kan testiyle öğrenilebilir! Organlarınız hızlı mı yavaş mı yaşlanıyor? Stanford Üniversitesinin internet sitesindeki habere göre araştırmacılar, yaklaşık 5 bin 700 yetişkine kan testi yaparak beyin, kalp, akciğer, karaciğer, bağırsak, böbrek, kan damarları, bağışıklık sistemi, kaslar, pankreas ve yağ dokusu olmak üzere 11 önemli organ ve dokudaki y...


Q Ateşi Uyarı İşaretleri: Dikkat Edilecekler

q ateşi, genellikle hayvanlardan insanlara bulaşan bir bakteriyel enfeksiyondur. belirtileri ateş, baş ağrısı, öksürük, yorgunluk ve mide bulantısı olabilir. tedavi için antibiyotikler kullanılır. bazı durumlarda, enfeksiyon kronik hale gelebilir ve kalp, böbrek veya damarları etkileyebilir.


Çin gizemli salgının esiri! İşte çocukları hedef alan hastalığın en önemli 3 belirtisi

Dünyada 6 milyondan fazla insanın ölümüne neden olan koronavirüsün yayıldığı Çin bu kez zatürre benzeri bir solunum yolu hastalığının esiri. Danimarka ve Hollanda gibi Avrupa ülkelerine de sıçrayan gizemli hastalığın mevcut ilaçlara karşı dirençli olduğunu tespit eden uzmanlar, ağırlıklı olarak çocuklarda görülen hastalığın belirtilerini de yüksek ateş, terleme titreme ve yüksek tansiyon olarak sıralıyor.


Gebelikte gribal enfeksiyon anne ile bebeğin kaybına yol açabiliyor

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Faruk Buyru, özellikle bebekte organ gelişiminin olduğu ilk 3 ay içerisinde annenin geçirdiği enfeksiyonların ve yüksek ateşin birtakım problemlere yol açabildiğini bildirdi.


Azı şifa fazlası zarar: Samandağ Biberi

Metabolizmayı hızlandırarak zayıflattığı gerekçesiyle, çok acı olmasına rağmen kilo vermek isteyenlerin son dönemde büyük ilgi gösterdiği Samandağ biberi, yoğun talep görüyor. Diyetisyen Lale Nesil'de "Yapılan çalışmalar Samandağ biberinin içerisinde bulunan kapsaisin maddesinin metabolizmayı hızlandırdığını, vücutta tokluk hissi sağlayarak yağ doku oluşumunu engellediğini göstermekte" dedi.


Plastik ve karton bardaktaki görünmeyen tehlike

Plastik ve karton bardaktaki görünmeyen tehlike Mikroplastiklerin kalp, damar ve kanser hastalıklarına yol açabileceğine dikkat çeken Diyetisyen Burcu Akbeyaz, "Plastikler günlük hayatımızda aslında birçok alanda maruz kaldığımız bir petrol türevi aslında. Bu plastiklerin 5 milimetreden daha küçük hallerini mikroplastik olarak isimlendiriyoruz. Giy...


Patates ve soğanları aynı yere koyarsanız ne olur?

Soğan ve patatesin saklama koşulu farklıdır. Peki patates ve soğanın aynı yerde muhafaza edilmesi neden zararlı? İşte yanıtı...