Sağlık & Fitness

Trending:


Uzmanı, çağın sorunu olan unutkanlık ve dikkat dağınıklığı konusunda uyardı

Memorial Dicle Hastanesinde Klinik Psikolog Olcay Geçgel, çağın yaygın hastalığı olan unutkanlık ve dikkat dağınıklıklarının her yaştaki bireylerde görülebileceğini söyledi.


Doç. Dr. Ural: "Yaz aylarında estetik operasyonlarda yaraların daha zor iyileşeceği algısı yanlış"

Koru Ankara Hastanesi Estetik, Plastik ve Rekonstruktif Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Alper Ural, yazın estetik ameliyat yapılmasının sakıncalı olduğu ile ilgili tıp literatüründe herhangi bir bilginin bulunmadığına vurgu yaparak, dikkat edildiği takdirde mevsim fark etmeksizin her zaman estetik cerrahi ameliyatlarının yapılabileceğini söyledi.


Tehlike geri mi döndü? Komşuda tedirgin eden artış sonrası uyarı

Yunanistan Ulusal Kamu Sağlığı Kurumu, ülkede artan Kovid-19 vakalarına karşı yaşlıları ve riskli grupları hastalığa karşı dikkatli olmaları ve gerekli tedbirleri almaları konusunda uyardı.


Kalp hastalıkları ve inmeyi tetikliyor, diyabeti kötüleştiriyor! Akciğerleri bile etkilediği açıklandı! Çürük diş, ağızda bulunan bakteriler...

Ağız ve diş sağlığı, yalnızca estetik bir mesele olmaktan öte, genel sağlık için hayati bir öneme sahiptir. Pek çok kişi ağız sağlığını ihmal etse de, diş ve diş eti hastalıklarının ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceğin unutulmaması gerektiğinin altını çizen Ağız ve Diş Hastalıkları Uzmanı Dt. Aydın Salimoğlu, ağız sağlığının önemi ve bu konuda alınabilecek önlemler hakkında bilgilendirme yaptı.


Prof. Dr. Berkan Reşorlu Çocuklarda gece idrar kaçırma tedavisi

Gece altını ıslatma, 5 yaşını doldurmuş bir çocuğun geceleri idrar kaçırmasıdır ve enürezis nokturna olarak adlandırılmaktadır.


Yaz aylarını omurga sağlığınız için 5 adımda fırsata çevirin

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Emine Bukan Arıca, yaz aylarının özellikle kronik hastalığı olanlar için eğer tedbirli olmazlarsa risk oluşturabileceğini ancak bunun tam tersine sıcak havaların omurga sağlığı için oldukça yararlı olduğunu söyledi.


Tek seansta 3 farklı ameliyat oldu

Kolon kanseri nedeniyle önce kemoterapi gören, tümörün bağırsağını tıkaması yüzünden bu tedavi bitmeden ameliyat olmak durumunda kalan Mehmet Halil Kadınkız'a (66) tek seansta üç ameliyat yapıldı. Son ameliyatta önce kolostomisi (Ameliyatla kalın bağırsağın (kolonun) karın ön duvarına ağızlaştırılması) kapatılan hastanın karaciğerindeki 4 kitlenin de cerrahi yöntemle çıkarıldığını belirten Doç. Dr. Mir Ali Purbager, “Ameliyat öncesinde...


"Çölyak hastalığının tek tedavi yöntemi glütensiz diyet"

Çölyak hastalığında bilinen tek tedavi yönteminin glütensiz diyet uygulaması olduğunu belirten Diyetisyen Tuba Yıldırım, "Diyete alternatif tedavi henüz bulunamamıştır. Glütensiz diyette yiyecekleri hazırlama ve saklama aşamasında kullanılan malzemelerin glüten içeren besinler ile bulaşa girmemesine dikkat edilmelidir" dedi.


Kurubaklagiller kalp sağlığını korumada etkili oluyor

En çok protein içeren bitkisel besin grubunda yer alan kurubaklagillerin düzenli tüketimi öneriliyor. Prof. Dr. Emel Alphan, et yerine baklagil-tahıl-sebze-yoğurt karışımı diyetle beslenenlerde koroner kalp hastalıklarının görülme oranının azalacağına dikkat çekti. Baklagillerde damar sertliğine dolayısıyla koroner kalp hastalığına neden olan faktörlerin başında yer alan kolesterol ve doymuş yağ bulunmadığını, baklagillerin özellikle...


Bağırsakları dip köşe temizliyor, tansiyon düşürücü! 120 saniyede hazır

Bağırsak temizliği denilince akla o iki besin geliyor. Maydanoz ve limon ikilisi vücudu mikroplardan arındırıyor. Karaciğerdeki toksin atılımını da sağlayan bu ikili bağırsaklara ilaç gibi geliyor.


Güneşe maruz kalmak kırışıklığa neden olabilir

Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Yunus Özcan, güneş ışınlarına uzun süre maruz kalmanın cilt üzerindeki etkileri hakkında açıklamada bulundu.


Yaz mevsiminde fazla kafein tüketimine dikkat: Sıvı kaybına sebep oluyor

Kafein tüketimi ile ilgili uyarılarda bulunan Çankırı İl Sağlık Müdürü Dr. Hüseyin Sarıkaya, yaz mevsiminde fazla tüketilen kafeinin sıvı kaybına sebep olarak birçok sağlık problemini tetikleyeceğini söyledi.


Yaz geldi, iştahlar kesildi

Sıcakların bastırması hepimizin sağlığını farklı şekillerde etkileyebiliyor. Çocuklarda da bazen iştah kesilmesi görülebiliyor. Gizem ve Gülay bu hafta, yazın sıcak havalarda çocuklara yemek yedirebilmenin yollarını konuştular.


Selin Irmak KAÇMAZ Şifa diye tüketiyoruz ama... Pekmez kansere mi sebep oluyor?

Çok uzun yıllardır insanlar pekmezleri uzun uzun kaynatarak hazırlıyor. Son dönemlerde soğuk sıkım alternatifler çoğalsa da geleneksel yöntemlerde hazırlanan pekmezler hala devam ediyor. Peki saatlerce yüksek ısıda kaynatılan pekmezler başta olmak üzere konserve ürünler sağlıklı mı? Yeni araştırmalar özellikle uzun saatler kaynatılarak hazırlanan pekmezlerin kansere davetiye çıkardığını ortaya koyuyor.


Yıllardır astım bronşit denilen çocuğun akciğerinde yumak çıktı

Yıllardır aşırı yorulma ve nefes darlığı sebebiyle gittiği hastane ve doktorlarda astım bronşit denilerek tedavi edilmeye çalışılan 9 yaşındaki çocuğun akciğerlerinde nadir hastalık olan pulmoner AVM (akciğerde damar yumağı) saptandı. Parmaklarında morluk oluşan ve durumu kötüleşen çocuğu, Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi doktorları tedavi etti.


‘Prostat kanseri tedavisindeki gecikme, idrar kanalına baskı oluşturabilir’

Prostat kanserinde tedaviye erken başlamanın önemine dikkat çeken Üroloji Uzmanı Opr. Dr. İdris Kıvanç Cavıldak, "Prostat kanseri zamanında tedavi edilmezse, zamanla büyüyerek idrar kanalına baskı oluşturabilir. Böyle hastalarda idrar yapmayla ilgili bazı şikâyetler meydana gelir" dedi.


Doğum sonrası depresyonunu önleyen 11 öneri

Uzman Klinik Psikolog Enise Öziç, “Doğum sonrası süreçte hormonlardaki hızlı düşüş annede kimyasal değişikliklere neden olur. Bu kimyasal değişikliklere ek olarak bebek sahibi olmak ile ilişkili soysal ve psikolojik değişiklikler anneyi olumsuz etkileyebilmektedir. Dolayısıyla bu belirtileri kişi uzun süre yaşadığını düşünüyorsa psikolog veya psikiyatrist tarafından uzman desteği almaya çalışmalıdır” dedi.


İzmirde feci olay!

İzmirde feci olay! İzmirde etkili olan sağanak günlük yaşamı olumsuz etkilerken, yağıştan kaçmaya çalışan İnanç Öktemay (44) sokaktaki suya bastığı anda akıma kapıldı. AKIMA KAPILIP YERE DÜŞTÜ Kentteki şiddetli yağmurdan kaçmaya çalışan 1 kişi, Enver Dündar Başar Sokaktaki su birikintisine bastıktan sonra elektrik akımına kapılıp yere düştü. Arkada...


Yüz binde 5 kişide görülen hastalık başına geldi: Kanser sanıldı, kemoterapinin kıyısından döndü

İstanbul’da yaşayan Şükran Ayalp, midesinde dolgunluk, ani kilo kaybı, iştahsızlık gibi şikayetlerle hastaneye gitti. İlk tetkiklere bakıldığında pankreas kanseri gibi görülen hastalığın aslında yüz binde 5 kişide görülen “Otoimmün pankreatit” olduğu anlaşıldı. Her kitlenin kanser olmadığının altını çizen Prof. Dr. Özdil, “Teşhisi ancak ameliyat sırasında konulabilen birçok vaka var” dedi.


Düşük kaş ve gözlerin sebebi sadece uykusuzluk değil

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Güncel Öztürk, düşük kaş ve gözlerin sebeplerini ve nelere dikkat edilmesi gerektiğini sizler için anlattı.


Uzmanlar özellikle kronik hastalığı olanları uyardı: "Sıcaklar sıvı kaybına yol açabilir"

Yaz aylarında hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi sağlığı olumsuz etkiliyor. Uzmanlar özellikle kronik hastalığı olan kişileri uyardı. Sıcak havalarda ne yapmalıyız? Detayları Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Özlem Esen aktardı.


Obezite en sık bu hastalıklara yol açıyor

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) obeziteyi ‘’Sağlık için risk oluşturacak miktarda, fazla veya anormal yağ birikimi” olarak tanımlıyor. Fazla kilo ve obezite hastalığı; metabolik, kardiyovasküler, ortopedik, psikiyatrik birçok rahatsızlığa yol açabiliyor. Hareketsiz bir yaşam tarzı ve vücudun ihtiyacından fazla kalori almak obezite hastalığının ana nedenleri arasında yer alıyor. Kullanılan ilaçlar ve çeşitli hastalıklar da obeziteye yol açabiliyor....


95 gün ve 6 ameliyattan sonra yeniden yemeğe başladı

DENİZLİ(İHA) – Denizli'de yemek yemekte zorluk çektiğini için hastaneye gittiğinde boğazında tümör olduğunu öğrenen hasta, kısa sürede gerçekleştirilen 6 zorlu ameliyatın ardından 95 gün sonra yeniden yemek yemenin tadını çıkardı.


Uzmanından çarpıcı ’Kan sulandırıcı’ açıklaması: "Saç ekimi masasından kalp krizleri geliyor”

Son yıllarda gelişigüzel kullanımla gündeme gelen kan sulandırıcılarla ilgili konuşan Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Erdal Belen, “Bazı insanlarda hayat kurtarıcı ama bazı insanlarda hayat karartıcı olabilir. Şu sıra en sık rastladığımız şey; gereksiz kullanım. İlginç, son dönemde rastladığımız bir şey, saç ekimi masasından kalp krizleri geliyor. Kullanımı kesmeyenler kanamayla geliyor, kesenler ise kalp kriziyle çünkü uzun da süren bir işlem,...


Fenomen Güngen çifti operasyonunda yeni gelişme! Yan etkileri bilinen ilaçları zorla kullandırttılar

Fenomenlere yönelik yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan Neslim Güngen ve eşi İnanç Güngen operasyonuna dair yeni detaylar ortaya çıktı. Neslim Güngen ifadesinde, “Bütün iş ve işlemlerimiz şeffaftır” derken çalışanlarının ise kullanılan kozmetik ürünler ile ilaçların ölümle sonuçlanacak yan etkileri olduğunu bildiği halde zorla kullandırttığını söylediği öğrenildi.


Yaş ilerledikçe diş çarpıklığı tedavisi zorlaşır mı?

Diş Hekimi Onur Öztürk, ileri yaşta diş çapraşıklığının tedavisi hakkında merak edilenleri sizler için anlattı.


Sağlıklı olmak için alınan multivitaminler kanser riskini arttırıyor

Gıda takviyelerine olan ilginin arttığını ve bu durumun bazı tehlikeleri beraberinde getirdiğini belirten Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Özlem Esen, bu durumun bazı tehlikeleri beraberinde getirdiğini belirtti. Esen, doktor tavsiyesi almadan kullanılan takviyelerin doz ayarlamalarının yapılamadığını altını çizdi ve multivitaminler konusuna da dikkat çekerek “Multivitamin alan özellikle erkeklerde prostat ve akciğer kanseri gibi bazı kanserlerin...


Horlama, burun ve kulak problemleri Anadolu Hastanesinde tedavi edilmeye başlandı

Kastamonu'da, horlama, burun ve kulak tedavilerinin Özel Kastamonu Anadolu Hastanesi'nde yapılabileceğini söyleyen Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Mehmet Memiş, rinoplasti ameliyatlarını da yaptıklarını kaydetti.


Düzce'de bitkin bulunan kukumav yavruları tedavilerinin ardından doğaya salındı

Düzce'de uçma denemeleri sırasında yuvalarına ulaşamadıkları değerlendirilen 4 kukumav yavrusu, Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Düzce Şube Müdürlüğündeki tedavi ve rehabilitasyon sürecinin ardından doğal yaşam ortamlarına bırakıldı.


ABD’de aşırı sıcaklar nedeniyle 27 kişi hayatını kaybetti

ABD’de etkili olan kavurucu sıcaklar sonucu geçtiğimiz hafta 27 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.


Meslektaşlarından kanser tedavisi gören arkadaşlarına duygulandıran sürpriz

Uzun yıllar polislik görevini sürdüren ve Kocaeli'de kolon kanseri tedavisi gören Zafer Dursun'u mesai arkadaşları hastanede yalnız bırakmadı. Ellerinde pasta ile hastaneye gelen ekip, Dursun'u selamlayarak kısa sürede iyileşmesi için güzel dileklerde bulundu. https://haberglobal.com.tr/gundem/meslektaslarindan-kanser-tedavisi-goren-arkadaslarina-duygulandiran-surpriz-360490


Yüzden kilo verilir mi?

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ufuk Askeroğlu, özellikle kadınların en büyük sorunu olan yüz bölgesinde kilo görünümü için yapılabilecekleri sizler için anlatıyor.


Muş’ta çalışan kadınlara kanser eğitimi

Muş İl Sağlık Müdürlüğü, kadın sağlığını korumak ve bilinçlendirmek amacıyla gerçekleştirdiği çalışmalarına bir yenisini daha ekledi.


Prof. Dr. Osman Müftüoğlu açıkladı: İnsülin direncini kıran egzersiz planı

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, insülin direnci ile mücadelede bir numaralı ilacın “beslenme değişikliği/diyet” değil, “düzenli fiziksel aktivite ve egzersiz” olduğunu açıklayarak tavsiyelerde bulundu.


Stres yönetiminde başarının kuralı ’basit yaşam’ psikolojisi

Günümüzün karmaşık dünyasında, stres yönetimi önemli bir yaşam becerisi olduğunu belirten Uzman Psikolog Anıl Özcan, 'basit yaşam' psikolojisinin, bu konuda sağladığı avantajlarla dikkat çektiğini söyledi.


İnsanların yüzde 35’inde yok: Yirmilik dişler neden sonradan çıkıyor?

İnsan çenesinin en uzak köşesinde sessizce duran yirmilik dişler, geçmişte önemli bir işleve sahip olsa da artık bir tür kalıntıya dönüştü.


Majör depresyon belirtileri, sosyal ve mesleki alanlarda sorunlara neden oluyor

Psikiyatri Uzmanı Dr. Hilal Dost, majör depresif bozukluk olarak da bilinen majör depresyonun, sosyal ve mesleki alanlarda sorunlara neden olduğunu belirterek, tedavi edilmesi gerektiğini söyledi.


Yaşam tarzını değiştirdi, 20 yıl sonra yüzündeki lekelere veda etti

İzmir’de yaşayan Göksel Duygulu (50), yaklaşık 20 yıl boyunca çaresini bulamadığı vitiligo (alaca) hastalığından İEÜ Medical Point Hastanesi Fonksiyonel Tıp Merkezi’nde kendisine uygulanan kişiye özgü tedavi ile kurtuldu. Çok mutlu olduğunu belirten Duygulu, “Hayat tarzımı değiştirdim ve zamanla vitiligonun geçtiğini fark ettim. 20 yıl önce kaybettiğim özgüvenimi yeniden kazandım” ifadelerini kullandı.


Haz çağı gençleri mutsuz ediyor

Kaygı içerisindeki gençlerde antidepresan kullanımı artıyor. İlahiyatçı-yazar Beyzanur Yılmaz, bunun nedenini şöyle açıklıyor: 'Bireyler yaşamlarındaki tekâmül yolculuğunda maddenin getirdikleri ile tatmin olamayıp her seferinde başa dönerek hazza ulaşacağı yeni bir şeyi aramaya başlıyor. Bu ise bireylerde sonu olmayan dipsiz bir uçurum misali derin ruhsal dehlizler oluşturuyor.'


Meyve ve sebzelerde kanser riski: “Sirke yerine karbonat kullanın”

Meyve ve sebze üretiminde kullanılan tarım ilacı pestisit, fazla maruz kalınması halinde hastalıkları da beraberinde getiriyor. Pestisitin kanserden zehirlenmelere birçok hastalığa yol açabileceğini belirten uzmanlar, gıdaları bu ilaçlardan mümkün olduğunca arındırabilmek için uygulanması gerekenleri anlattı. Uzmanlar, meyve ve sebzeleri yıkarken sirke yerine karbonat kullanılması gerektiğinin altını çizdi.


Protez tırnakları anında çıkartıyor; Aseton malzemelerden sadece bir tanesi! Tırnaklara zarar vermeyen tüyo

Rengarenk tırnaklar estetik görünebilir. Ancak çıkartma sırasında zahmet çekilir. Protez tırnaklar çıkarılırken gerçek tırnakların tahriş olma ihtimali çoktur. Zahmetsiz bir şekilde tırnakları çıkarmanın bir tüyosu var.


Bilinçsiz gübre, ilaç ve hormon kullanımı tehlike oluşturuyor

Organik Tarım Danışmanı Soner Taştan, bilinçsiz gübre, ilaç ve hormon kullanımının tarımsal ürünlerin kalitesini bozduğunu ve insan sağlığına zarar verdiğini belirtti. Kontrol mekanizmalarının hızla devreye girmesi gerektiğini vurguladı.


Kalp krizi vakalarının sebebi KOVİD-19 OLABİLİR!

Son zamanlarda yaşanan genç yaşta ölümlerin nedeninin Kovid-19'un bıraktığı hasardan kaynaklı olabileceğini belirten Göğüs Hastalıkları Uzm. Prof. Dr. Şevket Özkaya, "Son günlerde genç yaşta ölümlerin ciddi sayıda arttığını görüyoruz. Özellikle ağır spor sonrası örneğin halı sahada kalp krizi geçiren, uzun yolculuk sonrası damar tıkanıklığı olan çok sayıda genç hastamızı genç yaşta kaybetmekteyiz. Özellikle pandemiden sonra bu genç yaşta...


Premenopoz: Belki hazır değiliz ama olabiliriz…

Türkiye’de menopoza girme yaşı 47-49 aralığında. Bu durumda 1980’de doğan bir Y Kuşağı kadını bugünlerde menopoz öncesi semptomlarla yavaş yavaş tanışıyor. Premenopoz diye bilinen bu dönem aslında menopozdan 5-6 yıl önce başlıyor. Bazen belirti bile vermiyor ama uzmanlara göre bu süreci iyi yönetmek gerekiyor.


Şap hastalığı tespit edilen İdil’de sağlık taraması yapıldı

Şap hastalığı tespit edilen İdil’de sağlık taraması yapıldı Sekvan KÜDEN/İDİL (Şırnak),(DHA)-ŞIRNAK’ta, şap hastalığının tespit edilmesi üzerine hayvan giriş ve çıkışlarının 2 ay yasaklandığı İdil ilçesinde, kapsamlı sağlık taraması yapıldı.İdil ilçesine bağlı Yüksekköy köyünde şap hastalığı tespit edilmesi üzerine, ilçede hayvan hareketleri 9 Eylü...


Araştırma: Kadınların ağrı eşiği erkeklerden daha mı yüksek?

Birçok çalışma, kadınların erkeklerden daha yüksek ağrı duyarlılığına ve daha düşük ağrı eşiğine sahip olduğunu bildiriyor.


13 Temmuz Dünya Patates Kızartması günü! Dünya Patates Kızartması Günü nedir, ne zaman kutlanmaya başlandı, nasıl ortaya çıktı?

13 Temmuz Dünya Patates Kızartması Günü. Her yıl dünyada 13 Temmuz 'Patates Kızartması Günü' olarak kutlanır. Patates, evrensel olarak sevilen bir sebzedir. Erişilmesi ve pişirilmesi kolaydır


Doğru tedavi ile 2. kez anne oldu

Kayseri'de gittiği sağlık merkezlerinde yumurta sayısındaki azalmadan dolayı ikinci çocuğunun doğal yolla olmasının çok zor olduğu ve tüp bebek tedavisine yönelmesi söylenen kadın, Kayseri Şehir Hastanesi'nde gördüğü doğru tedavi sonucunda doğal yolla 2. çocuğuna gebe kaldı.


Akkuyu’da işçiler yemekten zehirlendi

Sık sık salgın hastalık ve zehirlenme haberleriyle gündeme gelen Akkuyu Nükleer Santrali'nde işçilerin yemekten zehirlendiği belirtildi. Evrensel’in Akkuyu çalışanlarından edindiği bilgiye göre öğlen verilen et yemeğinden şüphelenen işçiler, gece saatlerinde rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı. Silifke Devlet Hastanesinde bulunan çok sayıda işçi k...


Ağlayarak helallik isteyen Tatlıses 2,5 saatlik ameliyattan çıktı! İşte son durumu

Dün akşam sağlık durumundan bahsederek sevenlerinden helallik isteyen İbrahim Tatlıses, 2, saat süren kalp kapakçığı ameliyatı oldu. Sağlık durumu iyi olan Tatlıses, tedbir amaçlı yoğun bakımda tutuluyor.