Sağlık & Fitness

Trending:


Aritmilerin azalması için önlem alınmalı

Çakmak Erdem Hastahanesi Uzm. Dr. Ela Kavlak, son zamanlarda önemli bir artış gözlemlenen kalp ritim bozuklukları olarak bilinen aritmilerde


Prof. Dr. Osman Müftüoğlu açıkladı: İnsülin direncini kıran egzersiz planı

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, insülin direnci ile mücadelede bir numaralı ilacın “beslenme değişikliği/diyet” değil, “düzenli fiziksel aktivite ve egzersiz” olduğunu açıklayarak tavsiyelerde bulundu.


Kalp hastalıkları ve inmeyi tetikliyor, diyabeti kötüleştiriyor! Akciğerleri bile etkilediği açıklandı! Çürük diş, ağızda bulunan bakteriler...

Ağız ve diş sağlığı, yalnızca estetik bir mesele olmaktan öte, genel sağlık için hayati bir öneme sahiptir. Pek çok kişi ağız sağlığını ihmal etse de, diş ve diş eti hastalıklarının ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceğin unutulmaması gerektiğinin altını çizen Ağız ve Diş Hastalıkları Uzmanı Dt. Aydın Salimoğlu, ağız sağlığının önemi ve bu konuda alınabilecek önlemler hakkında bilgilendirme yaptı.


Ağlayarak helallik isteyen Tatlıses 2,5 saatlik ameliyattan çıktı! İşte son durumu

Dün akşam sağlık durumundan bahsederek sevenlerinden helallik isteyen İbrahim Tatlıses, 2, saat süren kalp kapakçığı ameliyatı oldu. Sağlık durumu iyi olan Tatlıses, tedbir amaçlı yoğun bakımda tutuluyor.


Bağırsakları dip köşe temizliyor, tansiyon düşürücü! 120 saniyede hazır

Bağırsak temizliği denilince akla o iki besin geliyor. Maydanoz ve limon ikilisi vücudu mikroplardan arındırıyor. Karaciğerdeki toksin atılımını da sağlayan bu ikili bağırsaklara ilaç gibi geliyor.


Diş ve diş eti hastalıkları ciddi sağlık sorunlarına yol açıyor

Ağız ve diş sağlığı, yalnızca estetik bir mesele olmaktan öte, genel sağlık için hayati bir öneme sahiptir. Pek çok kişi ağız sağlığını ihmal etse de, diş ve diş eti hastalıklarının ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceğin unutulmaması gerektiğinin altını çizen Ağız ve Diş Hastalıkları Uzmanı Dt. Aydın Salimoğlu, ağız sağlığının önemi ve bu konuda alınabilecek önlemler hakkında bilgilendirme yaptı.


Tek seansta 3 farklı ameliyat oldu

Kolon kanseri nedeniyle önce kemoterapi gören, tümörün bağırsağını tıkaması yüzünden bu tedavi bitmeden ameliyat olmak durumunda kalan Mehmet Halil Kadınkız'a (66) tek seansta üç ameliyat yapıldı. Son ameliyatta önce kolostomisi (Ameliyatla kalın bağırsağın (kolonun) karın ön duvarına ağızlaştırılması) kapatılan hastanın karaciğerindeki 4 kitlenin de cerrahi yöntemle çıkarıldığını belirten Doç. Dr. Mir Ali Purbager, “Ameliyat öncesinde...


Uzmanlar özellikle kronik hastalığı olanları uyardı: "Sıcaklar sıvı kaybına yol açabilir"

Yaz aylarında hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi sağlığı olumsuz etkiliyor. Uzmanlar özellikle kronik hastalığı olan kişileri uyardı. Sıcak havalarda ne yapmalıyız? Detayları Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Özlem Esen aktardı.


Şap hastalığı tespit edilen İdil’de sağlık taraması yapıldı

Şap hastalığı tespit edilen İdil’de sağlık taraması yapıldı Sekvan KÜDEN/İDİL (Şırnak),(DHA)-ŞIRNAK’ta, şap hastalığının tespit edilmesi üzerine hayvan giriş ve çıkışlarının 2 ay yasaklandığı İdil ilçesinde, kapsamlı sağlık taraması yapıldı.İdil ilçesine bağlı Yüksekköy köyünde şap hastalığı tespit edilmesi üzerine, ilçede hayvan hareketleri 9 Eylü...


Uzmanından çarpıcı 'Kan sulandırıcı' açıklaması: "Saç ekimi masasından kalp krizleri geliyor"

Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Erdal Belen, kan sulandırıcıların gereksiz kullanımının hayatı tehdit edebileceğini belirtti. Özellikle saç ekimi masasından kalp krizleri vakalarının arttığını söyleyen Belen, kan sulandırıcıların doktor kontrolü olmadan kullanılmaması gerektiğini vurguladı. Ayrıca, kan sulandırıcıların yanlış kullanımının beyin kanamaları gibi ciddi sonuçlara yol açabileceğini ifade etti.


Uzm. Dr. Özak: “Menopoz dönemine bilinçlenerek girin”

Jinekolog Elifnur Özak, menopoz sürecinde kadınları erken ve geç dönemde bekleyen sağlık sorunları konusunda uyardı. Kadınların bu yeni döneme bilgili ve bilinçli girmesinin önemine dikkat çeken Uzm. Dr. Özak, “Menopoz döneminde görülen sorunları azaltmak için yapılabilecek şeyler var. Örneğin her gün 30 dakika tempolu yürüyüş yapmak metabolizmayı hızlandırır, hem sıcak basmalarına hem kilo alımına karşı yardımcı olur” dedi.


95 gün ve 6 ameliyattan sonra yeniden yemeğe başladı

DENİZLİ(İHA) – Denizli'de yemek yemekte zorluk çektiğini için hastaneye gittiğinde boğazında tümör olduğunu öğrenen hasta, kısa sürede gerçekleştirilen 6 zorlu ameliyatın ardından 95 gün sonra yeniden yemek yemenin tadını çıkardı.


Sigarayı bırakmanızı sağlayacak 10 etkili yöntem

Sigarayı bırakmak sadece fiziksel sağlığınızı değil, aynı zamanda zihinsel ve duygusal sağlığınızı da olumlu yönde etkileyebilir. İşte, sigara içme isteğine direnmenin 10 yolu…


Fenomen Güngen çifti operasyonunda yeni gelişme! Yan etkileri bilinen ilaçları zorla kullandırttılar

Fenomenlere yönelik yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan Neslim Güngen ve eşi İnanç Güngen operasyonuna dair yeni detaylar ortaya çıktı. Neslim Güngen ifadesinde, “Bütün iş ve işlemlerimiz şeffaftır” derken çalışanlarının ise kullanılan kozmetik ürünler ile ilaçların ölümle sonuçlanacak yan etkileri olduğunu bildiği halde zorla kullandırttığını söylediği öğrenildi.


Psikiyatri Uzmanı: “Obsesif kompulsif bozukluk her 100 kişiden 3’ünde görülüyor”

Obsesif kompulsif bozukluğun(OKB) yaşam kalitesini düşüren bir hastalık olduğunu kaydeden Saygı Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Doktor Ayşe Tanyıldız, “Toplumda her 100 kişiden 3’ünde görüldüğü tespit edilmiştir” dedi.


Vakalar arttı, yaşlılara ve riskli gruplara uyarılar yapılıyor

Yunanistan'da artan Kovid-19 vakaları nedeniyle Yunanistan Ulusal Kamu Sağlığı Kurumu teyakkuza geçti. Komşuda 7 günde 21 kişi Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybetti, 575 kişi de hastalığa yakalandı. Ülkede yaşlılara ve riskli gruplara uyarılar yapıldı.


Doğru tedavi ile 2. kez anne oldu

Kayseri'de gittiği sağlık merkezlerinde yumurta sayısındaki azalmadan dolayı ikinci çocuğunun doğal yolla olmasının çok zor olduğu ve tüp bebek tedavisine yönelmesi söylenen kadın, Kayseri Şehir Hastanesi'nde gördüğü doğru tedavi sonucunda doğal yolla 2. çocuğuna gebe kaldı.


Kalp krizi vakalarının sebebi KOVİD-19 OLABİLİR!

Son zamanlarda yaşanan genç yaşta ölümlerin nedeninin Kovid-19'un bıraktığı hasardan kaynaklı olabileceğini belirten Göğüs Hastalıkları Uzm. Prof. Dr. Şevket Özkaya, "Son günlerde genç yaşta ölümlerin ciddi sayıda arttığını görüyoruz. Özellikle ağır spor sonrası örneğin halı sahada kalp krizi geçiren, uzun yolculuk sonrası damar tıkanıklığı olan çok sayıda genç hastamızı genç yaşta kaybetmekteyiz. Özellikle pandemiden sonra bu genç yaşta...


Tehlike geri mi döndü? Komşuda tedirgin eden artış sonrası uyarı

Yunanistan Ulusal Kamu Sağlığı Kurumu, ülkede artan Kovid-19 vakalarına karşı yaşlıları ve riskli grupları hastalığa karşı dikkatli olmaları ve gerekli tedbirleri almaları konusunda uyardı.


Yaz aylarını omurga sağlığınız için 5 adımda fırsata çevirin

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Emine Bukan Arıca, yaz aylarının özellikle kronik hastalığı olanlar için eğer tedbirli olmazlarsa risk oluşturabileceğini ancak bunun tam tersine sıcak havaların omurga sağlığı için oldukça yararlı olduğunu söyledi.


Kurubaklagiller kalp sağlığını korumada etkili oluyor

En çok protein içeren bitkisel besin grubunda yer alan kurubaklagillerin düzenli tüketimi öneriliyor. Prof. Dr. Emel Alphan, et yerine baklagil-tahıl-sebze-yoğurt karışımı diyetle beslenenlerde koroner kalp hastalıklarının görülme oranının azalacağına dikkat çekti. Baklagillerde damar sertliğine dolayısıyla koroner kalp hastalığına neden olan faktörlerin başında yer alan kolesterol ve doymuş yağ bulunmadığını, baklagillerin özellikle...


Prof. Dr. Berkan Reşorlu Çocuklarda gece idrar kaçırma tedavisi

Gece altını ıslatma, 5 yaşını doldurmuş bir çocuğun geceleri idrar kaçırmasıdır ve enürezis nokturna olarak adlandırılmaktadır.


Islak mayo hastalıklara davetiye çıkartıyor

Yaz mevsimi ile birlikte deniz ve havuz kullanımının arttığını belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Müzeyyen Uyanık, ancak bu keyfin de bazı sağlık risklerini de beraberinde getirebileceğini söyledi.


Premenopoz: Belki hazır değiliz ama olabiliriz…

Türkiye’de menopoza girme yaşı 47-49 aralığında. Bu durumda 1980’de doğan bir Y Kuşağı kadını bugünlerde menopoz öncesi semptomlarla yavaş yavaş tanışıyor. Premenopoz diye bilinen bu dönem aslında menopozdan 5-6 yıl önce başlıyor. Bazen belirti bile vermiyor ama uzmanlara göre bu süreci iyi yönetmek gerekiyor.


Sağlıklı olmak için alınan multivitaminler kanser riskini arttırıyor

Gıda takviyelerine olan ilginin arttığını ve bu durumun bazı tehlikeleri beraberinde getirdiğini belirten Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Özlem Esen, bu durumun bazı tehlikeleri beraberinde getirdiğini belirtti. Esen, doktor tavsiyesi almadan kullanılan takviyelerin doz ayarlamalarının yapılamadığını altını çizdi ve multivitaminler konusuna da dikkat çekerek “Multivitamin alan özellikle erkeklerde prostat ve akciğer kanseri gibi bazı kanserlerin...


Kilo verdiren kahve diyeti sırrında tek şart var; Bu kürü ev hanımları uyguluyor

Kahve diyeti sırrıyla 7 günde 7 kilo verebilirsiniz. Ünlülerin de uyguladığı sade kahve diyeti hakkında bilmeniz gerekenleri araştırdık.


Araştırma: Kadınların ağrı eşiği erkeklerden daha mı yüksek?

Birçok çalışma, kadınların erkeklerden daha yüksek ağrı duyarlılığına ve daha düşük ağrı eşiğine sahip olduğunu bildiriyor.


Haz çağı gençleri mutsuz ediyor

Kaygı içerisindeki gençlerde antidepresan kullanımı artıyor. İlahiyatçı-yazar Beyzanur Yılmaz, bunun nedenini şöyle açıklıyor: 'Bireyler yaşamlarındaki tekâmül yolculuğunda maddenin getirdikleri ile tatmin olamayıp her seferinde başa dönerek hazza ulaşacağı yeni bir şeyi aramaya başlıyor. Bu ise bireylerde sonu olmayan dipsiz bir uçurum misali derin ruhsal dehlizler oluşturuyor.'


Meyve ve sebzelerde kanser riski: “Sirke yerine karbonat kullanın”

Meyve ve sebze üretiminde kullanılan tarım ilacı pestisit, fazla maruz kalınması halinde hastalıkları da beraberinde getiriyor. Pestisitin kanserden zehirlenmelere birçok hastalığa yol açabileceğini belirten uzmanlar, gıdaları bu ilaçlardan mümkün olduğunca arındırabilmek için uygulanması gerekenleri anlattı. Uzmanlar, meyve ve sebzeleri yıkarken sirke yerine karbonat kullanılması gerektiğinin altını çizdi.


‘Prostat kanseri tedavisindeki gecikme, idrar kanalına baskı oluşturabilir’

Prostat kanserinde tedaviye erken başlamanın önemine dikkat çeken Üroloji Uzmanı Opr. Dr. İdris Kıvanç Cavıldak, "Prostat kanseri zamanında tedavi edilmezse, zamanla büyüyerek idrar kanalına baskı oluşturabilir. Böyle hastalarda idrar yapmayla ilgili bazı şikâyetler meydana gelir" dedi.


Horlama, burun ve kulak problemleri Anadolu Hastanesinde tedavi edilmeye başlandı

Kastamonu'da, horlama, burun ve kulak tedavilerinin Özel Kastamonu Anadolu Hastanesi'nde yapılabileceğini söyleyen Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Mehmet Memiş, rinoplasti ameliyatlarını da yaptıklarını kaydetti.


Uzmanı, çağın sorunu olan unutkanlık ve dikkat dağınıklığı konusunda uyardı

Memorial Dicle Hastanesinde Klinik Psikolog Olcay Geçgel, çağın yaygın hastalığı olan unutkanlık ve dikkat dağınıklıklarının her yaştaki bireylerde görülebileceğini söyledi.


İnsanların yüzde 35’inde yok: Yirmilik dişler neden sonradan çıkıyor?

İnsan çenesinin en uzak köşesinde sessizce duran yirmilik dişler, geçmişte önemli bir işleve sahip olsa da artık bir tür kalıntıya dönüştü.


Yaş ilerledikçe diş çarpıklığı tedavisi zorlaşır mı?

Diş Hekimi Onur Öztürk, ileri yaşta diş çapraşıklığının tedavisi hakkında merak edilenleri sizler için anlattı.


Doğum sonrası depresyonunu önleyen 11 öneri

Uzman Klinik Psikolog Enise Öziç, “Doğum sonrası süreçte hormonlardaki hızlı düşüş annede kimyasal değişikliklere neden olur. Bu kimyasal değişikliklere ek olarak bebek sahibi olmak ile ilişkili soysal ve psikolojik değişiklikler anneyi olumsuz etkileyebilmektedir. Dolayısıyla bu belirtileri kişi uzun süre yaşadığını düşünüyorsa psikolog veya psikiyatrist tarafından uzman desteği almaya çalışmalıdır” dedi.


Kardiyoloji uzmanından hastaların kullandıkları ilaçların dozuna "yaz ayarı" uyarısı

Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Fetullah Kayan, "Kalp yetmezliği hastaların kullanmış oldukları diüretik dediğimiz idrar çıkışını arttıran ilaçlar özellikle sıcakların artmasıyla beraber bu hastalarda terlemenin fazla olması ciddi sıvı kayıplarına neden olabilmektedir. Özellikle kalp yetmezliği hastalarının da bu ilaçların dozunu azaltmaları tercih edilmektedir. Özellikle diüretik ilaçların ya da...


Düzce'de bitkin bulunan kukumav yavruları tedavilerinin ardından doğaya salındı

Düzce'de uçma denemeleri sırasında yuvalarına ulaşamadıkları değerlendirilen 4 kukumav yavrusu, Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Düzce Şube Müdürlüğündeki tedavi ve rehabilitasyon sürecinin ardından doğal yaşam ortamlarına bırakıldı.


Yıllardır astım bronşit denilen çocuğun akciğerinde yumak çıktı

Yıllardır aşırı yorulma ve nefes darlığı sebebiyle gittiği hastane ve doktorlarda astım bronşit denilerek tedavi edilmeye çalışılan 9 yaşındaki çocuğun akciğerlerinde nadir hastalık olan pulmoner AVM (akciğerde damar yumağı) saptandı. Parmaklarında morluk oluşan ve durumu kötüleşen çocuğu, Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi doktorları tedavi etti.


Güneşe maruz kalmak kırışıklığa neden olabilir

Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Yunus Özcan, güneş ışınlarına uzun süre maruz kalmanın cilt üzerindeki etkileri hakkında açıklamada bulundu.


Yüz binde 5 kişide görülen hastalık başına geldi: Kanser sanıldı, kemoterapinin kıyısından döndü

İstanbul’da yaşayan Şükran Ayalp, midesinde dolgunluk, ani kilo kaybı, iştahsızlık gibi şikayetlerle hastaneye gitti. İlk tetkiklere bakıldığında pankreas kanseri gibi görülen hastalığın aslında yüz binde 5 kişide görülen “Otoimmün pankreatit” olduğu anlaşıldı. Her kitlenin kanser olmadığının altını çizen Prof. Dr. Özdil, “Teşhisi ancak ameliyat sırasında konulabilen birçok vaka var” dedi.


Süheyla Buyrukçu Keten tohumu mucizesi

Süper gıdaya en yakın besin olarak gösterilen keten tohumu, faydaları saymakla bitmeyen bitkilerin başında geliyor. Son yıllarda özellikle keten tohumundan yapılan yüz maskesi tarifleri influencer’ların güzellik formüllerinde sıkça kullanılıyor. En çok merak edilen konu ise bu maskelerin işe yarayıp yaramadığı…


Protez tırnakları anında çıkartıyor; Aseton malzemelerden sadece bir tanesi! Tırnaklara zarar vermeyen tüyo

Rengarenk tırnaklar estetik görünebilir. Ancak çıkartma sırasında zahmet çekilir. Protez tırnaklar çıkarılırken gerçek tırnakların tahriş olma ihtimali çoktur. Zahmetsiz bir şekilde tırnakları çıkarmanın bir tüyosu var.


Yaz mevsiminde fazla kafein tüketimine dikkat: Sıvı kaybına sebep oluyor

Kafein tüketimi ile ilgili uyarılarda bulunan Çankırı İl Sağlık Müdürü Dr. Hüseyin Sarıkaya, yaz mevsiminde fazla tüketilen kafeinin sıvı kaybına sebep olarak birçok sağlık problemini tetikleyeceğini söyledi.


Majör depresyon belirtileri, sosyal ve mesleki alanlarda sorunlara neden oluyor

Psikiyatri Uzmanı Dr. Hilal Dost, majör depresif bozukluk olarak da bilinen majör depresyonun, sosyal ve mesleki alanlarda sorunlara neden olduğunu belirterek, tedavi edilmesi gerektiğini söyledi.


Uzmanından hamilelere yaz aylarında egzersiz tavsiyeleri

Hamilelik sırasında egzersiz yapmak, anne adayının sağlığını korumak ve doğuma hazırlanmak için kritik bir öneme sahip. Yaz aylarında hamilelere uygun egzersizler hakkında bilgi veren Doç. Dr. Kazibe Koyuncu Demir; yüzme, su aerobiği, bisiklet ve yürüyüş gibi aktivitelerin hamilelerin serinlemesi, rahatlaması ve kaslarını güçlendirmesi için uygun egzersizler olduğunu söyledi.


ABD’de aşırı sıcaklar nedeniyle 27 kişi hayatını kaybetti

ABD’de etkili olan kavurucu sıcaklar sonucu geçtiğimiz hafta 27 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.


Yaz geldi, iştahlar kesildi

Sıcakların bastırması hepimizin sağlığını farklı şekillerde etkileyebiliyor. Çocuklarda da bazen iştah kesilmesi görülebiliyor. Gizem ve Gülay bu hafta, yazın sıcak havalarda çocuklara yemek yedirebilmenin yollarını konuştular.


İklim krizi böceklerin rengini ve cinsel yaşamlarını etkiliyor

Sıcak havanın etkisiyle renkleri değişiyor ve birbirlerini bulmakta güçlük çekiyorlar


Meslektaşlarından kanser tedavisi gören arkadaşlarına duygulandıran sürpriz

Uzun yıllar polislik görevini sürdüren ve Kocaeli'de kolon kanseri tedavisi gören Zafer Dursun'u mesai arkadaşları hastanede yalnız bırakmadı. Ellerinde pasta ile hastaneye gelen ekip, Dursun'u selamlayarak kısa sürede iyileşmesi için güzel dileklerde bulundu. https://haberglobal.com.tr/gundem/meslektaslarindan-kanser-tedavisi-goren-arkadaslarina-duygulandiran-surpriz-360490


Selin Irmak KAÇMAZ Şifa diye tüketiyoruz ama... Pekmez kansere mi sebep oluyor?

Çok uzun yıllardır insanlar pekmezleri uzun uzun kaynatarak hazırlıyor. Son dönemlerde soğuk sıkım alternatifler çoğalsa da geleneksel yöntemlerde hazırlanan pekmezler hala devam ediyor. Peki saatlerce yüksek ısıda kaynatılan pekmezler başta olmak üzere konserve ürünler sağlıklı mı? Yeni araştırmalar özellikle uzun saatler kaynatılarak hazırlanan pekmezlerin kansere davetiye çıkardığını ortaya koyuyor.